Bio

duoAccosphere

Wyjątkowy, międzynarodowy duet akordeonowy, stworzony w 2011 r. przez artystów, których połączyły wspólna pasja oraz chęć promowania klasycznej muzyki akordeonowej. Alena Budziňáková (Słowacja) i Grzegorz Palus (Polska) są wybitnymi reprezentantami generacji młodych akordeonistów, wielokrotnymi laureatami międzynarodowych konkursów muzycznych. Ich działalność można określić jako symbiozę wspólnego rozumienia świata i muzyki, doprawioną różnorodnymi cechami osobowości każdego z muzyków. Na jakość i renomę zespołu wpłynęły zaawansowane, międzynarodowe wykształcenie oraz suma indywidualnych doświadczeń każdego z muzyków. Cenne okazuje się także połączenie i mistrzowskie opanowanie dwóch współcześnie obowiązujących typów akordeonu koncertowego: instrumentu klawiszowego oraz guzikowego.

Kumulacja talentu, stały rozwój i ciężka praca wpłynęły na wypracowanie niepowtarzalnego stylu duetu, zaliczanego obecnie do czołowych formacji kameralistyki akordeonowej na arenie światowej. W swoim dorobku duoAccosphere ma ponad sto koncertów w Polsce i za granicą (Austria, Bośnia i Hercegowina, Chiny, Dania, Litwa, Niemcy, Słowacja, Ukraina), zwycięstwa w konkursach muzycznych, występy na prestiżowych festiwalach, w filharmoniach oraz z towarzyszeniem orkiestr. Artyści gościli na scenach takich miejsc, jak: Sala Kameralna Filharmonii Berlińskiej, Konzerthaus Detmold, Tonhalle Düsseldorf, Filharmonia w Odessie Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie, Filharmonia Świętokrzyska im. O. Kolberga w Kielcach, Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach czy też National Centre for the Performing Arts w Pekinie.

Alena Budziňáková i Grzegorz Palus ze swobodą i wirtuozerią poruszają się w bardzo różnorodnym, przekrojowym repertuarze. Z równym powodzeniem i entuzjazmem grają koncerty muzyki dawnej we wnętrzach kameralnych świątyń, transkrypcje form romantycznych i XX-wiecznych na scenach dużych sal koncertowych, jak i prawykonania eksperymentalnych dzieł w awangardowych przestrzeniach festiwali muzyki współczesnej. Szczególnym obszarem działalności muzyków są wykonania koncertów podwójnych z towarzyszeniem orkiestr, m.in. z Orkiestrą Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie (2014), z Orkiestrą Festiwalu „PANtonale PhilHARMONIKA” w Sali Kameralnej Filharmonii Berlińskiej (2018) oraz z Przemyską Orkiestrą Kameralną. Za ich sprawą powstał m.in. pierwszy polski koncert na duet akordeonowy i orkiestrę kameralną autorstwa Anny Sowy. Ponadto dla duoAccosphere powstały utwory kameralne takich twórców, jak: Sven Ingo Koch, Peter Machajdík, Kira Maidenberg-Todorova, Grzegorz Majka, Wołodymir Runczak, Renāte Stivriņa, Jakub Polaczyk. Maciej Zimka oraz Wojciech Ziemowit Zych. Z inicjatywy duetu są także tworzone nowe projekty kameralne we współpracy z muzykami innych specjalności, m.in. z organistą Wacławem Golonką, kwartetem smyczkowym Airis Quartet, Krakowskim Triem Stroikowym, LLLeggiero Woodwind Trio oraz kwintetem smyczkowym orkiestry muzyki dawnej Capella Cracoviensis. Ponadto zespół ma na swoim koncie nagrania płytowe dla wytwórni Chopin University Press, Sarton Records oraz liczne nagrania radiowe, m.in. dla niemieckiego Radia WDR 3 oraz dla Polskiego Radia.

Alena Budziňáková

Pochodzi ze Słowacji, jest jedną z liderek środowiska akordeonowego tego kraju. Od 2009 roku żyje i pracuje na stałe w Polsce. Z odwagą przełamuje stereotypy i konwenanse związane z rodowodem muzyki akordeonowej oraz możliwościami jej realizacji. W równym stopniu prezentuje się jako solistka, kameralistka oraz występuje z towarzyszeniem orkiestr. Studiowała w Konserwatorium w Koszycach (Słowacja), Akademii Muzycznej w Krakowie, Konserwatorium Wien Privatuniversitat (Austria) oraz w Hochschule für Musik Detmold (Niemcy), gdzie uzyskała z wyróżnieniem dyplom Konzertexamen w klasie prof. Grzegorza Stopy. Prowadzi aktywną, międzynarodową działalność koncertową.

Występuje zarówno w Polsce czy na Słowacji, jak i w wielu innych krajach, takich jak: Austria, Bośnia i Hercegowina, Belgia, Czechy, Chiny, Dania, Finlandia, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Węgry oraz Włochy. W swoich interpretacjach łączy emocjonalny wdzięk i wrażliwość z pełną temperamentu, żywiołową energią. Jest muzykiem o szerokich horyzontach realizacji artystycznej w nurcie muzyki poważnej: zajmuje się przekrojowym repertuarem od baroku do współczesności. Jest wielokrotną laureatką międzynarodowych konkursów muzycznych: zdobyła m.in. I nagrodę w Puli (Chorwacja, 2012), w Popradzie (Słowacja, 2010) oraz w Dunajskiej Stredzie (Słowacja, 2010).

W 2019 roku wystąpiła jako solistka z towarzyszeniem Nordwestdeutsche Philharmonie, w prawykonaniu dedykowanego jej koncertu autorstwa Petera Machajdíka, jednego z najwybitniejszych słowackich współczesnych kompozytorów. Ponadto koncertowała z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, z Przemyską Orkiestrą Kameralną, z Orkiestrą Festiwalu „PANtonale PhilHARMONIKA” w Filharmonii Berlińskiej, a także występowała w Filharmonii w Odessie, w Filharmonii w Koszycach, w Konzerthaus Detmold, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, w Tonhalle Düsseldorf, w Parlamencie Europejskim w Brukseli, w kościele św. Marii i Jezusa w Rzymie oraz w National Centre for the Performing Arts w Pekinie. Jest zapraszana na występy w ramach międzynarodowych festiwali akordeonowych, m.in. w Kijowie (Ukraina), w Popradzie (Słowacja), w Przemyślu, w Uglijeviku (Bośnia i Hercegowina) oraz w Wilnie (Litwa), a także do udziału w pracach jury konkursów akordeonowych. Uczestniczy w prawykonaniach współczesnych kompozycji akordeonowych, których autorami są m.in. Wojciech Ziemowit Zych, Wołodymir Runczak, Anna Sowa, Grzegorz Majka, Renāte Stivriņa, Peter Machajdík, Kira Maidenberg-Todorova, Tyler Versluis czy David John Roche. Na swoim koncie ma nagrania dla Słowackiego Radia i Telewizji, Polskiego Radia Rzeszów, słowackiego Radia Devin oraz niemieckiego Radia WDR 3.

Grzegorz Palus

Jeden z najbardziej wyróżniających się polskich akordeonistów młodego pokolenia, doktor sztuk muzycznych. W swojej działalności skupia się na wykonywaniu muzyki poważnej o przekrojowym spektrum stylistycznym, a także zajmuje się sferą dydaktyki: jest pedagogiem klasy akordeonu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Na ukształtowanie wyrazistego stylu artysty złożyły się międzynarodowe wykształcenie oraz bogate doświadczenie w działalności solisty i kameralisty. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze (Dania) oraz Hochschule für Musik Detmold (Niemcy) – pracował pod kierunkiem takich znamienitych akordeonistów jak prof. Geir Draugsvoll oraz prof. Grzegorz Stopa.

Regularnie koncertuje w Polsce oraz za granicą (Austria, Bośnia i Hercegowina, Chiny, Dania, Litwa, Niemcy, Słowacja, Włochy, Ukraina, USA). W swoim dorobku ma występy w takich miejscach, jak: Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie, Filharmonia Zielonogórska, Filharmonia w Odessie, Sala Kameralna Filharmonii Berlińskiej, Konzerthaus Detmold, Wiener Konzerthaus, Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, Jesuit Millenium Center w Chicago, katedra św. Jadwigi w Berlinie, Teatr Wielki w Warszawie, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Tonhalle Düsseldorf, Radio WDR3 w Kolonii oraz National Centre for the Performing Arts w Pekinie. Grzegorz Palus jest wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury oraz laureatem dziesiątek nagród i wyróżnień w krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych. Spośród najważniejszych osiągnięć warto wymienić zdobycie Grand Prix konkursu w Popradzie (Słowacja, 2007), I nagrody w Puli (Chorwacja, 2012) oraz nagrody specjalnej w Arrasate (Hiszpania, 2010). Ponadto jest laureatem najbardziej znaczących krajowych konkursów akordeonowych w kategoriach zawodowych – w Czechowicach-Dziedzicach, w Gorlicach, w Gdańsku, w Mławie, w Przemyślu i w Szczecinie.

Wielokrotnie występował w roli solisty z towarzyszeniem orkiestr, m.in. z Orkiestrą Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie, z Przemyską Orkiestrą Kameralną, z Orkiestrą Festiwalu PANtonale PhilHARMONIKA w Berlinie, a także jako członek zespołu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Orkiestry Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie, Orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej, Orkiestry Teatru Słowackiego w Krakowie, orkiestry symfonicznej Capella Tarnoviensis Creo, Modern Symphony Orchestra oraz Die Reihe Orchestra (Austria). Jest zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich i warsztatów, m.in. w Europejskim Centrum Muzyki im. K. Pendereckiego w Lusławicach, w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie, w szkołach muzycznych i innych placówkach w kraju. Uczestniczy w prawykonaniach współczesnych solowych i kameralnych kompozycji akordeonowych, a także bierze udział w pracach jury krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych.